Laboratoře Aural Neuronics (za kterými je česká společnost Phobos Engineering) se dlouhodobě zabývají výzkumem v oblasti zpracování signálu v lidské sluchové soustavě a možnostmi, jak externími zvukovými procesy zlepšit přirozené subjektivní vnímání detailů a prokreslenosti zvukových nahrávek. Nyní se představuje prototyp EXQUISITE.

 • DSP procesor
 • Zlepšuje zvukovou kvalitu při tichém poslechu
 • Zmírňujet následky nešetrné digitální komprese
 • Oživuje staré nahrávky
 • Funguje jako sluchátkový zesilovač

Ovládací a indikační prvky

 • Over       Indikátor bliká, pokud se signál na vstupu Exquisite blíží maximální zpracovatelné úrovni (- 2 dB pod limitací). Občasné probliknutí odpovídá optimálnímu využití dynamického rozsahu vstupních obvodů procesoru a není tak na závadu, pokud indikátor svítí trvale nebo problikává s vysokou četností,  je třeba snížit úroveň na vstupu.
 • Fair          Indikátor svítí, pokud je na vstupu Exquisite správná úroveň vstupního  signálu. V tichých pasážích může indikace zhasínat, pokud se však nerozsvěcí vůbec, je potřeba zvýšit úroveň na vstupu.
 • Brill          Zapínání a indikace režimu spektrální analýzy a přirozené rekonstrukce signálu v oblasti vyšších kmitočtů. Režim je vhodný především pro reprodukci záznamů s horším rozlišením(MP3, starší nebo méně kvalitní nahrávky, reprodukce z magnetofonových pásků apod.).
 • Base       Zapínaní a indikace režimu spektrální analýzy a přirozené rekonstrukce signálu v oblasti nízkých kmitočtů. Režim je vhodný pro reprodukci záznamů s nedostatečně prokreslenými basy a též dobře poslouží například u starších magnetofonových záznamů.
 • Phat        Zapínaní a indikace režimu zesíleného procesu. Režim je vhodný především pro tichý poslech, při kterém vyniknou všechny detaily signálu, které jsou jinak slyšitelné jen při vyšší poslechové hlasitosti. Jedná se o sofistikovanou dynamickou obdobu fyziologické regulace.
 • Level      Nastavení hlasitosti / úrovně na výstupu umístěného na čelním panelu přístroje.
 • Phone   Sluchátkový / regulovaný linkový výstup (Jack 3,5 mm).

Poslechový procesor Aural Neuronics – Exquisite adaptivně upravuje obecný zvukový signál procesy charakteristickými pro jeho zpracování ve vnitřním lidském uchu. Vychází tak vstříc vlastnostem lidského sluchu a omezuje jeho zátěž při poslechu hudby, čímž snižuje únavu posluchače a umožňuje tak vnímání i těch nejskrytějších detailů v nahrávce. Soubor použitých algoritmů vychází z detailního psychoakustického modelu sluchové soustavy získaného z dlouholetých laboratorních testů autorů a využívá sofistikovanou spektrální a úrovňovou analýzu zvukového signálu, analýzu okrajů akustického pásma a celkového spektrálního profilu nahrávky včetně jeho vývoje v čase. Ve výsledku pak procesor přináší audiofilovi novou, doposud nepoznanou dimenzi poslechu.

Procesor lze aplikovat ve všech audiofilských poslechových řetězcích. Na vstup procesoru se v plné linkové úrovni přivede signál přímo ze zdroje signálu a regulace hlasitosti probíhá až na výstupu přístroje. Typické zapojení do poslechové sestavy pak spočívá například v připojení CD přehrávače nebo mobilního přehrávače ke vstupu procesoru Exquisite a výstup procesoru je připojen ke vstupu navazujícího předzesilovače nebo integrovaného zesilovače. Poslech je možný jak přes reprosoustavy nebo přes libovolná sluchátka. Kromě hlavního linkového výstupu v podobě RCA konektorů umístěných na zadním panelu přístroje obsahuje Exquisite rovněž monitorovací sluchátkový zesilovač se samostatným výstupem na předním panelu ve formě konektoru Jack 3,5 mm. Sluchátkový výstup je možné rovněž použít jako regulovaný linkový výstup. Pro audiofilský poslech je ovšem primárně určen výstup na zadním panelu.

Přečtěte si recenzi v TECHNET IDNES

Další značky

Kategorie AV produktů