PrismSound Callia

Anglická společnost Prism Sound za sebou má slušnou historii – založili ji pánové Boswell a Dennis v roce 1987, byť spolu pracovali již o nějakých šest let dříve, konkrétně na prvním mixážním pultu s vestavěným DSP. I to je patrně důvod, proč většina čtenářů o Prism Sound doposud neslyšela, drtivá většina jejich produkce totiž směřuje do „profi“ světa – konkrétně do sféry nahrávání a do sféry analýzy a měření. Malý D/A převodník Callia je prvním krokem do audiofilům zaslíbených zemí.

Že tento malý přístroj pochází od výrobce neuvyklého hi-fi světu, to poznáte celkem snadno – design totiž nese neklamné stopy účelnosti, spíše než elegance. Převodník je nicméně snadno skladný – s šířkou 28,5 cm, hloubkou 24,2 cm a výškou jen 5 cm se snadno dá umístit i na stůl (což s ohledem na přítomnost sluchátkového zesilovače může být častá aplikace). Kompaktním rozměrům odpovídá i nevelká váha 2,1 kg.

Čelní panel má na sobě zapuštěné poměrně velké logo výrobce, vedle něj jsou ve dvou blocích řady diod, indikujících aktivní vstup i typ zpracovávaného signálu. Ještě o kousek dál najdete dva otočné voliče – tím větším se reguluje hlasitost, úroveň indikuje modré okruží v prohlubni kolem, což je lehce nepraktické. Podobně nepraktická je i absence dálkového ovládání. Menší prvek slouží také k regulaci úrovně, ale tentokráte zvláště pro 6,3 mm sluchátkový výstup hned vedle. Na kraji je pak spínací tlačítko, jímž můžete krátkými stisky také přepínat vstupy – není to ovšem nutné, v základním režimu umí Callia detekovat příchozí signál a přepnout na správný vstup automaticky.

Otočte si převodník zády k sobě a uvidíte relativně běžnou konektivitu – dovnitř signál dostanete přes asynchronní USB (výrobce dodává vlastní ASIO ovladače pro Windows), koaxiální nebo optický digitální vstup, zpracovaný signál vychází buď symetrickými XLR nebo nesymetrickými RCA. Krom klasické napájecí zásuvky se sem vešla ještě čtveřice přepínačů, jimiž lze nastavovat provozní parametry přístroje – můžete vyřadit regulaci hlasitosti, vybrat si způsob zpracování DSD signálu nebo třeba nastavit impedanci svých sluchátek, čímž se přizpůsobí provozní parametry zesilovače.

KLADY

+ jemnost (a vůbec přítomnost) regulace hlasitosti

+ výtečná prostorovost zvuku

+ velmi solidní přesnost a čistota

+ studiové kořeny firmy nabízí velmi realistické zvukové podání

ZÁPORY

– absence dálkového ovládání

– podoba je snad až příliš cítit „profi“ původem

celou recenzi najdete na : www.hifi-voice.cz