2021 12 31 TST Hana Umami Red 2

HANA URUSHI RED recenze

HANA UR recenze, kterou pro server hifi-voice sepsal Daniel Březina se tentokráte věnuje špičkové gramofonové přenosce japonské značky HANA.

S trochou fantazie tak lze říci, že top model této poměrně mladé značky, stavící ovšem na umění starých a zkušených mužů (hlavní postavou je pan Masao Okada, který první přenosky vyráběl již v roce 1964) s typicky japonským citem pro jemnou mechaniku, se dá přeložit jako „delikátní krása v červené“.

Umami Red je MC přenoska (jiné HANA nevyrábí) a je vyráběná za pomoci špičkové techniky a velkého podílu ruční práce v Japonsku (jinak to HANA nedělá). Tělo přenosky je červené, s černým čelním panelem s firemním logem, samotný mechanický systém přenosky je vyvedený v zlatavé barvě, stejně jako nápisy na těle.

Technologicky Umami Red sází na ebenové tělo s náročným lakováním urushi technikou (ruční lakování za pomoci přírodního materiálu ze stromu škumpy lakodárné) v kombinaci se strojově opracovaným duraluminiem (hliník s přídavkem mědi a malým množstvím hořčíku, manganu a jiných prvků), magnety ze vzácných kovů, které poté prochází kryonickým procesem a diamantový hrot. Ten je na konci bórové chvějky, vypracovaný do tvaru microline. Cívky jsou navinuté měděným drátkem.

Přenoska nabízí nízký výstup 0,4 mV, separaci kanálů 30 dB na 1 kHz a frekvenční rozsah 10 – 50 000 Hz. Impedance cívek je 6 ohm na 1 kHz, výrobce doporučuje využít zatěžovací impedanci více než 60 ohm.

Umami Red je krásná, dospělá přenoska – ostatně, musí být, když už máte za takhle malou věcičku zaplatit takové peníze. Ale to je vlastně jediné, co lze říct o Umami Red a nebude to čistě nadšeně pozitivní – cena už je prostě vyšší a Umami Red nahraje 3x lépe, než třeba model ML – i přesto je to vlastně výhodná koupě, neb saháte po zvukové kvalitě z nejvyšší třídy, aniž by to znamenalo statisícové investice jako u leckteré konkurence. Pokud nicméně máte nějaké pěkné velké šasi a perfektní raménko, Umami Red je velmi lákavou lahůdkou, která vám s trochu vlastní stopou (tedy dávkou měkkosti a jemnosti, s vřelejším nádechem a sladkostí) nabídne pronikavé, hluboké, barevné zážitky. Je to dospělá přenoska, která si neklade za cíl být úplně nejautentičtější, ale chce být úplně nejzábavnější za každých okolností a to se dost možná i daří. HANA Umami Red je opravdu velmi „umami“.

Daniel Březina.

Přečtěte si celou recenzi zde