MC Step Up Transformer je výsledkem vývoje legendární české firmy MG servis, která se proslavila mezi odborníky především výrobou precizních magnetofonových hlav určených pro profesionální kotoučové magnetofony firem NAGRA a STUDER/REVOX. MG servis má v tomto oboru více jak třicetiletou historii.

MC Step up transformer

Je obtížné zesílit nízkonapěťové signály na výstupu z nejjemnějších MC gramofonových přenosek bez přidání nežádoucího šumu. S tranzistorovými předzesilovači je toto možné provést pomocí speciálních technik, ještě obtížnější je to s lampovými předzesilovači. MC step-up transformátor se používá pro zvýšení výstupního napětí bez přidání nežádoucího šumu.
MC gramofonová přenoska má velmi nízkou výstupní impedanci. Z tohoto důvodu je možné použít transformátor zesilující napětí 10 a vícekrát, aniž by došlo k problémům s impedancí na vstupu konvenčního MM gramofonového předzesilovače. Je-li transformátor využit ke zvýšení napětí, charakteristická impedance gramofonové přenosky (AC odpor) se také zvýší. Matematický vztah je takový, že 10-ti násobné zvýšení napětí vede k 100-násobnému zvýšení impedance. Obecně platí, že impedance přes transformátor je rovna čtverci napětí transformace. Je důležité vzít oba tyto parametry v úvahu při rozhodování o tom, jaký MC step-up transformátor je vhodné použít tak, aby konkrétní gramofonová přenoska dobře fungovala s vaším MM gramofonovým předzesilovačem.
Pro teorii v praxi vytvořme hypotetický příklad. Představte si MC gramofonovou přenosku, která má 0,5 mV nominální výstup a MM gramofonový předzesilovač, který má 47K vstupní impedance. Pokud chceme zvýšit výstupní napětí MC gramofonové vložky na „normální“ 5 mV úroveň, kterou má většina MM gramofonových přenosek, kde MM gramofonový předzesilovač dává přijatelný šum, pak by to vyžadovalo 10 ti-násobné zvýšení úrovně signálu. Ale dříve, než spustíme hrot na gramofonovou desku, musíme také zvážit změnu impedance. Vzhledem k tomu, že zisk je desetinásobný máme impedanci 100 násobnou.
Většina výrobců MC gramofonových vložek poskytuje informace o doporučeném rozsahu impedanční zátěže (nebo odpor). Vzhledem k tomu, že je tato hodnota je obvykle podstatně nižší než 47K, transformátor zde provádí velmi cennou službu. Typická MC kazeta zní poněkud „lehce“, když je impedanční zátěž příliš vysoká, a bude znít poněkud „nudně“, pokud bude impedance příliš nízká. Takže je důležité, aby oba tyto parametry, zisk a impedance byly v souladu. Větší zisk má obecně menší vliv na kvalitu zvuku, než nevhodné impedanční zatížení.
Uzemnění transformátoru je vhodné pro drtivou většinu zařízení, kde gramofonový předzesilovač má RCA vstupy a kabeláž z gramofonu do MC step-up transformátoru je dvouvodičová zakončená konektorem RCA.
Při použití symetrické kabeláže z gramofonu je možné uzemnění mezi primárem a sekundárním vynutím odstranit.

Parametry

Rp odpor na primárního vinutí 2.3 Ohm

Rs odpor na sekundárního vinutí 750 Ohm

Impedance primárního vinutí 100 Ohm

Frekvenční průběh 5 Hz – 70kHz

Převodový poměr 1 – 10 (20dB)

Materiál jádra transformátoru Permalloy

Na přání zákazníka je možno parametry upravit.

Setavte si váš gramofon ze špičkových komponentů. Vyberte si to správné gramofonové šasi, raménko a tu nejlepší přenosku pro váš gramofon.

Další značky