Nedávno byl představen nový set 4K projektorů pro velká kina (sály multiplexů) určená pro náročné 3D projekce SRX-R515DS (DS jako dual stack tedy sestava dvou projektorů). Systém vyniká nejen poměrem výkonu a nákladů na provoz neboť nabízí světelný zdroj s delší životností a snadnou výměnou, recykovatelné filtry vzduchu a zrychlené ingestování obsahu. Tento systém odpovídající normě DCI (DCI compliant) je již plně vybaven pro projekci snímků s HFR až 60fps a kromě skutečně vysokého světelného výkonu jsou to i další technické parametry, které ho řadí do absolutní špičky mezi 4K projektory. Stack projektorů je dodáván v kompletní sestavě včetně autonastavovacího software KRAPCAB1, první sady lamp, mediaserveru s kapacitou až 8 TB, 2D objektivů ze speciálního skla pro 4K, SONY 3D filtrů, UPS a tříletého Prime Supportu. Základní vlastnosti : rozlišení 4K, 30 000 lm svítivost, kontrastní poměr více než 8000:1. Je určen pro plátna velkých rozměrů cca 20m. Používá 12 HPM výbojek jejichž první sada je v ceně.

SONY nabízí svůj vlastní profesionální 3D systém pro projektory SRX-R515 a SRX-R320SP a nově i pro SRX-R815. Bez licenčních poplatků, bez blikání (triple flash) “easy.on.the.eye”, zato s plnou systémovou podporou jednoho výrobce. V kombinaci s HFR tak dosahuje nepřekonatelného 3D zobrazení…

Princip spočívá v současném promítání dvou snímků s rozlišením 2k, přičemž každý z obou snímků, určených vždy pro jedno nebo druhé oko diváka, je promítán s opačnou kruhovou polarizací. Jednotlivé snímky se promítají samostatnými objektivy přes speciální dvojitý projekční 3D objektiv osazený příslušnými filtry. Divák je pak vybaven buď jednoduchými a levnými brýlemi, které zajišťují separaci obou polarizovaných obrazů nebo omyvatelnými brýlemi se spektrálními filtry.

Takové řešení 3D projekce, umožňují pouze projektory Sony s rozlišením 4K. Podmínkou pro správnou funkci SONY 3D projekce je použití ziskového projekčního plátna (např. Harkness Clarus XC) , které může být instalováno buď pevně nebo jako motoricky svinovací v kombinaci s alternativní klasickou bílou projekční plochou. Kterou z obou variant v daném případě použít pak záleží na konkrétním uspořádání kinosálu a na požadavcích provozovatele.

Jak to funguje ?