Gramofonová raménka SORANE

Produkty SORANE (dříve ABIS) patří mezi špičková analogové instrumenty ze Země Vycházejícího Slunce…

Gramofonová raménka konstruovaná prominentním japonským specialistou v oboru analogových snímacích systémů s podporou 50ti leté tradice jejich výroby v Japonsku.
Tělo raménka je vyrobeno ze strojně opracovaného hliníkového bloku. Základem kvality a performance hotového produktu je ruční kompletace zkušenými specialisty společnosti SORANE. Raménka uspokojí všechny milovníky reprodukce hudby prosté všech rušivých jevů.

V současné době SORANE nabízí čtyři základní typy ramének a to TA-1, SA-1.2, SA-1.2BCS  a ZA-12. High-endová performance za cenu, kterou si můžete dovolit…Součástí balení je snímatelná přenosková hlava (ne u ZA-12) , připojovací kabel s konektory RCA (nebo na přání XLR za příplatek) a montážní sada šroubů a podložek. K raménkům je možno vybrat další montážní příslušensví (SMEposuvnou základnu, cylindrické šroubení s protimatkou) těžší protizávaží a podobně.

TA-1

Klíčem ke kvalitě gramofonového raménka je citlivost a stabilita při smímání, pro které jsou určujícím faktorem ložiska. Raménka TA-1 využívají miniaturní radiální ložisko pro horizontální pohyb a druhé miniaturní  ložisko pro vertikální pohyb. Velmi vysoké kvality je u těchto ramének dosaženo za rozumnou cenu.

Tělo raménka je vyrobeno obráběním masivního hliníkového bloku.  Ručně sestavené raménko splňuje všechny důležité podmínky nezbytné pro reprodukci bez vibrací a hluku.  Reprodukovaný zvuk je přesný a čistý díky ruční montáži vysoce kvalifikovanými pracovníky. TA-1 se dodává ve dvou délkách 9,5″ a 12″ s odnímatelnou hlavičkou přenosky, phono kabelem (výstupní zástrčka RCA nebo volitelně jako XLR), šrouby, podložkami a montážním klíčem.

Základní parametry (v závorce 12″)

Délka 9″ – 288 mm (12″ – 380 mm) , výměnná hlavička pro přenosku, hmotnost přenosky 15-29 g , až 31 g s přidaným sub závažím ( 15-24 g, až 28 g s přidaným sub závažím ) Čistá hmotnost: 580 g (610 g), hmotnost hlavičky 17 g

ZA-12

Klíčem ke kvalitě gramofonového raménka je citlivost a stabilita při smímání, pro které jsou určujícím faktorem ložiska. Raménko ZA12 využívá speciálně navržené „zavěšení s dvojitým čepem“ pro vertikální zavěšení, které nahrazuje dokonce dvě sady jemných radiálních ložisek,
jak jsou např. u SA-1.2B.
Schématický obr. ukazuje strukturu otočného čepu dvojitého ložiska. Díky tomuto velmi jemnému, přesnému uložení si můžete užít excelentní reprodukci zvuků s vysokými frekvencemi i velmi hlubokých basů .
Zatímco ZA12 je o 3 palce delší než SA1.2, celková hmotnost ZA12 je nižší, což zaručuje, že toto raménko bude kompatibilní s širší škálou vysoce kvalitních přenosek. A pokud potřebujete těžší protizávaží pro přenosky s nízkou kompatibilitou, můžete je snadno přidat (za příplatek). Raménko ZA-12 nemá odnímatelnou hlavičku pro montáž přenosky a je standardně dodáváno s cylindricou montáží do šasi gramofonu. Je možno objednat variantu s paticí vybavenou otvory pro šrouby a doobjednai i SME posuvné montážní lyžiny.
Základní parametry
Délka 12″ (410 mm), pevná hlavička pro přenosku, hmotnost přenosky 5-60gBASE – Montážní prvky

SORANE dodává jako příslušenství za příplatek montážní posuvné základny (SME) v barvě stříbrné označené SSBS a černé SSBB, které jsou určeny pro gramofony s výřezem typu SME v horní desce.

Srovnání ramének SORANE

TA-1 TA-1L SA-1.2/SA-1.2B ZA-12
Celková délka 288mm 380mm 310mm 410mm
Efektivní délka 232mm 322mm 239mm 322mm
Montážní vzdálenost 216mm 310mm 223mm 310mm
Přesah 16mm 12mm 16mm 12mm
Offsetový úhel 22° 16.5° 22.25° 16.5°
Citlivost pro horizontální pohyb 30mg 30mg 30mg 30mg
Citlivost pro vertikální pohyb 20mg 20mg 20mg 20mg
Rozsah svislé síly na hrot (VTF) 0 – 3 g ( 6g : Weight 2 rotation) 0 – 3 g ( 6g : Weight 2 rotation) 0 – 3 g ( – 6g : s přidaným sub závažím) 0 – 5 g ( – 60g : s přidaným sub závažím)
Hmotnost přenosky+hlavičky 15 – 29g ( 31g : s přidaným sub závažím) 15 – 24g ( 28g s přidaným sub závažím) (*) 15 – 43 g 5 – 60 g
Výškové nastavení 15 – 55mm 15 – 55mm 15 – 55mm 19 – 35mm
Vertikální ložisko Pivot miniaturní  ložisko Pivot miniaturní  ložisko Miniaturní radiální ložisko Dvojité radiální ložisko
Horizontální ložisko Miniaturní radiální ložisko Miniaturní radiální ložisko Miniaturní radiální ložisko Miniaturní radiální ložisko 1280
Výstupní konektor RCA (XLR : Option) RCA (XLR : Option) RCA (XLR : Option) RCA (XLR : Option)
Výstupní kabel Jednodrát stíněná měď Jednodrát stíněná měď Jednodrát stíněná měď Jednodrát stíněná měď
Interní kabeláž OFC 4N Měď OFC 4N Měď OFC 4N Měď OFC 4N Měď
Kabeláž hlavičky Copper with gold plated terminal Copper with gold plated terminal Copper with gold plated terminal
Hlavička Aluminum Aluminum  Aluminum součást raménka
Nastavení azimutu v hlavičce Pomocí přiloženého imbus klíče.
Hmotnost raménka 580 g 610 g 750 g 995 g
Hmotnost standardní   hlavičky 17g 17g 17g součást raménka

Proč SORANE ?

Již od založení společnosti v roce 1974 pan Katsuaki Ishiyama rozšiřuje a vylepšuje své know-how v oblasti designu a vývoje prostřednictvím studia různých konceptů gramofonových ramének. Základem jeho filosofie je fakt, že všechna tato raménka jsou vyráběna ručně. Je hluboce přesvědčen, že jemné doladění těchto analogových zařízení lze provést pouze přesnou a citlivou rukou mistra. I při použití moderních CNC strojů při výrobě jednotlivých základních komponentů ve vlastní továrně je důležité, aby se montážní proces prováděl ručně, aby se dosáhlo optimálního kontaktu všech částí navzájem. Použitá kardanová ložiska zaručují vynikající reprodukci basů, dynamiku a stabilní prostorové zobrazení s výjimečnou stabilitou azimutu. Jemné nastavení azimutu se dosahuje pomocí malého šroubu na hlavičce raménka. Odnímatelné hlavičky pro rychlou výměnu různých snímacích přenosek, nastavení hmotnosti raménka pomocí vyvážení hlavičky.  Vysoce kvalifikovaná a jemná ruční práce odlišuje gramofonová raménka SORANE od opticky podobných sériově vyráběných ramének. (Standardní raménka se vyrábějí tlakovým litím s využitím poloautomatických procesů montážní linky, aby se snížily výrobní náklady.) Ruční sestavení neznamená jen „ruční kompletaci komponent“. Kvalifikovaná ruční montáž zahrnuje měření, nastavení a ruční montáž, aby se vytvořilo optimální nastavení nezbytné pro reprodukci analogového signálu bez vibrací a bez šumu. Klíčem ke kvalitě ramene je především jemný a vysoce citlivý pohyb, pro který je rozhodující kvalita ložisek. Nejnižší tolerance a minimální tření ložiska jsou zde zásadní a jsou implementovány ve všech výrobcích. To vše za přijatelnou cenu.