Caruso 2020

Na podzim 2008 představila společnost T+A první model Caruso, který spojil geniálně celkový design s nejlepšími dostupnými součástkami, podsestavami a materiály. Tento kompaktní stereofonní systém byl navržen tak, aby nahradil konvenční mini systémy a stolní FM přijímače té doby. A mise byla splněna! Ve velmi krátké době se Caruso stal oblíbeným společníkem  a během pěti let produkce se našlo mnoho nadšených uživatelů. Jeho následníkem byl Caruso Blue, který pokračoval v nastoupené cestě. A nyní T+A následuje tento příběh úspěchu a nabízí úplně novou verzi, která zcela reflektuje současný vývoj internetových technologií.

Filosofie designu

Stejně jako jeho předchůdci je i nový Caruso kompaktní hudební systém typu vše v jednom nabízející vynikající kvalitu zvuku v designovém hávu, který osloví i nastupující generaci milovníků dobrého zvuku. Jedenáct let po uvedení prvního Carusa si zachovává řadu charakteristických prvků svých předchůdců a dodržuje konstrukční principy T+A i nadčasový design. Změny exteriéru jsou ovšem minimální jen nová o něco větší jednotka vypadá ještě elegantněji a exkluzivněji. Vnitřní design je ovšem zcela nový a samozřejmě využívá nejnovější komponenty a technologie. Caruso je nyní schopen reprodukovat hudbu ze všech v současnosti používaných zdrojů:
CD , internetové rádio, servery pro síťovou hudbu, paměťové médium USB, přenos hudby Bluetooth z mobilních zařízení, rádio DAB + a FM, analogové zdroje jako gramofon s předzesilovačem, digitální zdroje, jako jsou televizory a set-top boxy atd.
Přístroj přehrává všechny tyto zdroje ve vynikající kvalitě prostřednictvím 7 integrovaných reproduktorových systémů. Výkonové zesilovače, z nichž každý generuje až 300 W výkonu, jsou připojeny přímo k reproduktorům zatímco aktivní výhybka zajišťuje, že signály do jednotlivých reproduktorů jsou přesně definovány. Integrovaný digitální procesor nabízí uživateli různé zvukové charakteristiky, což umožní nastavit zvukové parametry pro umístění na stole stejně jako v polici knihovny. Přístroj přináší při své velikosti neuvěřitelnou zvukovou energii. Caruso je první T+A zařízení vybavené operačním systémem NavigatorOS se 7palcovou dotykovou HD obrazovkou, která poskytuje intuitivní ovládání všech funkcí systému, a také zobrazuje působivým způsobem obaly přehrávaných zdrojů.
V případě potřeby lze spodní část Carusa osvětlit pomocí integrovného LED (lze vybrat mezi různými barevnými režimy a intenzitou).

Základní parametry

Výstupní výkon
300 W pro vestavěné reprosoustavy
Soundsystém
DSP ovládané stereo, 7 reproduktorů
Vstupy
2 x analogový, 3 x digitální, USB, LAN, WLAN
Výstupy
PRE-Out, Subwoofer Out, sluchátka
Zdroje
CD mechanika, FM a DAB+ radio, Bluetooth, Streamovací klient
Hudební služby
Tidal, Deezer, Amazon Music, qobuz, Spotify Connect
Hlasové ovládání
Amazon Alexa
Další možnosti
Gracenote Music ID Services, Airplay 2

Technologie

T+A vyvinuli nový NavigatorOS s cílem zahrnout obrovskou škálu funkcí pro nové Caruso: sedmipalcová dotyková obrazovka zahrnuje všechny potřebné ovládací prvky, zatímco software jako celek byl navržen pro intuitivní ovládáním jako nejvyšší prioritu. NavigatorOS poprvé umožňuje velkoformátové zobrazení obalu na samotném zařízení. Alternativně lze Caruso ovládat pomocí dálkového ovladače FM Caruso a také pomocí aplikace T+A MusicNavigator. Slot pro moderní CD mechaniku je umístěn nad dotykovým panelem. Zvuk z tohoto zdroje je výjimečný a díky velkoryse dimenzované vyrovnávací paměti – více než dvacet sekund – pracuje zcela bez zkreslení i při velmi vysoké hlasitosti. Na obrazovce se při přehrávání zobrazují všechny relevantní informace.
Možnosti připojení na zadním panelu definují univerzálnost zařízení Caruso. Soupravu lze použít jednoduše jako kompaktní systém nabízející působivou kvalitu zvuku, ale stejně tak ji lze upgradovat, aby tvořila jádro vysoce kvalitního Hi-Fi systému, jednoduše připojením subwooferu nebo dalších aktivních reproduktorů. Jsou tu také dva analogové vstupy, např. pro připojení gramofonu s předzesilovačem a podobně, plus dva digitální vstupy pro připojení televizorů nebo set-top boxů. Anténní vstupy jsou k dispozici pro Bluetooth, WLAN a FM / DAB + rádio. Ke špičkovým tunerům DAB + a FM určitě stojí za to připojit kvalitní externí anténu pro maximální využití jejich vlastností. Přístup k nejnovějším hudebním médiím zajišťuje zásuvka LAN, anténa WLAN a vstup USB; Caruso automaticky detekuje zdroje streamování, které jsou k němu připojeny, a optimálně využívá zařízení vaší sítě a internetu.
Nový streamingový klient, vyvinutý speciálně pro Caruso, poskytuje přístup k celé řadě služeb a zdrojů, jako je Gracenote Musik ID, Airable Music Services, Spotify Connect a dokonce i Amazon Alexa.
Vynikající zvuk Caruso lze přičíst především dvěma faktům: prvním je filozofie aktivního designu zvukového systému a kvalita integrovaných reproduktorů, zatímco druhým je využití nejnovější generace velmi výkonných procesorů digitálního signálu. DSP nejen linearizuje a optimalizuje frekvenční odezvu integrovaných měničů a současně strmě odděluje kmitočtové rozsahy, ale také zajišťuje, že disperzní charakteristiky všech systémů udržují správnou fázi. Výsledkem je, že Caruso vytváří fenomenálně vyvážený, přirozený a jasný zvukový obraz v celém spektru. Je také možné doladit zvukové obrysy tak, aby vyhovovaly umístění jednotky v místnosti.
Na základní desce šasi Caruso je umístěn vysoce výkonný basový měnič s extrémně velkým magnetem, speciální tuhou membránou, hliníkovým kuželem a tlumením, což umožňuje extrémně velký zdvih. Tyto vlastnosti mu umožňují generovat hluboké basy na velmi vysokých úrovních bez zkreslení. Ani tento sofistikovaný zářič by však nemohl dodat tak obrovský bas z Carusova malého boxu bez podpory dvou pasivních vyladěných měničů, které jsou umístěny na levém a pravém bočním panelu za mřížkou.
Střední / výškový rozsah levého a pravého kanálu je řešen dvěma sadami nově vyvinutých středovýškových jednotek a výškovými reproduktory, které jsou vsazeny do hliníkového předního panelu vnitřního pouzdra, mírně nakloněné do stran. Odezvy jsou velmi lineární a reprodukují celý rozsah od 200 Hz do více než 30 kHz s velmi širokým rozptylovým úhlem. Každá z reproduktorových sad je přímo připojena k výkonovému zesilovače, bez pasivních výhybek. Tato aktivní filozofie designu je důležitá pro optimalizaci vyzařování systému; to je zásadní pro vynikající prostorový zvukový obraz Caruso. Výstupy jsou řízeny integrovaným DSP, který je zodpovědný za každý aspekt zpracování signálu od linearizace po přechodové frekvence.
Hmotnost Carusa je známkou vnitřní tuhosti jednotky. Caruso je nesmírně rigidní díky nově vyvinuté hliníkové konstrukci T+A: složitý litý profil tvoří nosný prvek celé vnitřní architektury. Výsledkem je, že čistý vnitřní objem Carusa je relativně velký, což zase přispívá k jeho úžasné reprodukci velmi hlubokých basů. I při extrémně vysokých úrovních zůstává pevný a prostý rezonancí.

Specifikace

Formáty / Frekvenční rozsah
CD-DA (12cm), CD-R*
CD-RW*, Audio CD
MPEG 1 Layer 3 (MP3)
Windows Media Audio (WMA, DRM není podporován) / 2 Hz – 20 kHz/100 dB / CD-Text.
Formáty – AAC(LC/HEAAC)/WAV/FLAC/MP3/Vorbis/WMA/AMR-NB/AMR-MB/ALAC
Služby – Tidal, Deezer, Amazon Music, qobuz, Spotify Connect (je třeba mít předplatné). DLNA
Interface – LAN: Fast Ethernet 10/100 Base-T, WLAN: 802.11 b/g/n
Features – T+A Navigator App pro iOS, Android se připravuje, Gracenote Musik ID, Airplay 2, Amazon Alexa
USB – 1 x USB 2,0 Mastermode
Standardy / Kodeky
A2DP 1.2 (Audio), AVRCP 1.4 (Control) / aptX®, MP3, AAC, SBC
Bi-directional sink + source
Internetové rádio – Airable Internet Radio Service (> 11000 stations worldwide)
FM – 87,5 – 108 MHz; citlivost 1 µV; S/N > 65 dBA
DAB+ – 168 -240 MHz (band III); citlivost 2,0 µV, S/N > 96 dBA
Features – RDS/RDBS, jméno stanice (PS), logo stanice, radiotext (TR)
Celkový výkon – 200 W nominal, 300 W peak
Zkreslení – < 0,02 %
Vstupy
2 x AUX (RCA) 2 Veff max
1 x USB 2.0 Mastermode,
SP/DIF:1 x coax (192 kSps)
1 x TOS-Link (96 kSps)
2 x LAN (1 x uplink, 1 x out)
Výstupy
Pre-Amp (RCA) 2 Veff, subwoofer (RCA)
sluchátka 32 Ohm@30mW (3,5 mm jack)
Sound Management – 2 kanálový stereo systém s DSP ovládanou zvukovou charakteristikou
Měniče
1 x 170 mm basový reproduktor s vysokým zdvihem
2 x 170 mm long-throw pasivní reproduktor
2 x 100/40 mm vysoce výkonný středový reproduktor
2 x 20 mm výškový dometweeter
Síťové napájení – 100-127 V, 220 – 240V, 50-60 Hz
Spotřeba – max. 300 W, Eco standby < 0,5 W, comfort standby 5 W
Rozměry – (H x W x D) 27 x 29 x 29 cm
Hmotnost – 12 kg
Příslušenství –  Dálkové ovládání, síťový kabel, USB kabel pro nabíjení ovladače, anténa Bluethooth, anténa WLAN, teleskopická anténa pro rádio
Povrchová úprava – černé tělo s stříbrnou vrchní a spodní deskou
Technické modifikace vyhrazeny

Recenze

Odpor je marný
Caruso od T + A bylo hodně zábavného testování. Všestrannost, silný a přímočarý zvuk, vynikající zpracování, obrovský dotykový panel, možnosti nastavení – zázračná skříňka z Herfordu.
Zvuk 110%
Vynikající poměr cena / výkon

Přečtěte si celý text zde

Komponenty řady Caruso

Caruso 2020

All in One System

Caruso R

Mnohazdrojový receiver

Další značky

Kategorie AV produktů