USB mikrofon s A/D – D/A převodníkem od americké legendy.

Recenze ze serveru audiozone.cz, kterou napsal Petr Los

Kdo z uživatelů počítačového recordingu by neslyšel o americké firmě Apogee? Tento výrobce přináší na trh skvělé audiokarty s vynikajícími převodníky, které jsou synonymem spolehlivosti, špičkového provedení a kvalitního zvuku. Zpočátku své existence se inženýři z Apogee zaměřovali především na výrobu přístrojů určených převážně pro profesionály, ale postupem času se v jejich portfoliu objevila i audiozařízení určená pro homerecording.

Takovým šikovným pomocníkem je i USB mikrofon Mic Plus, určený pro široké použití ve spolupráci s různými dnešními záznamovými zařízeními jako jsou iPhone, iPad, počítače s operačním systémem macOS i Windows. Všechny tyto přístroje se těší velké oblibě zejména mezi mladými uživateli.

Velké plus s MiC Plus
Během hledání informací jsem narazil na webu na jednu recenzi. Bylo to pro nějaký web o příslušenství pro počítače, tablety apod. Autor zde píše, že není možné tento mikrofon srovnávat s klasickými XLR mikrofony, protože je menší, disponuje menší kapslí apod. Já si naopak myslím, že USB mikrofon v ceně téměř sedmi tisíc by měl být srovnatelný s normálním mikrofonem. Myslím, že tato myšlenka by se ani pánům z Apogee nelíbila. Proto mě zajímalo, jak se bude mikrofon chovat v různém prostředí. Jaký bude zvuk a přeslechy? Vyzkoušel jsem ho celkem ve třech zvukově odlišných prostorách. Jednou byla malá místnost bez jakéhokoliv zatlumení, druhou pak moje učebna, částečně zatlumená a posledním prostorem bylo nahrávací studio . Testoval jsem na mluvené slovo (úryvek této recenze). Mikrofon samozřejmě neumožňuje použití jakéhokoliv hardwarového kompresoru či equalizeru, čímž je nahrávající dost omezen. Jako poslední jsem natočil v učebně krátkou ukázku kontrabasu. Byl jsem zvědav, jak si malá kapsle MiC Plus poradí s hlubokými kmitočty basy. Žádné ze snímání neprobíhalo z mikrofonního stojanu, ale využil jsem pouze tripod. Chtěl jsem vidět, jak bude mikrofon reagovat na okolní prostor. Po poslechu jsem byl velmi mile překvapen kvalitou barvy zvuku. Žádný syčivý uprskaný zvuk, ale pěkně jemná, prokreslená a přitom hladká odezva. Mikrofon samozřejmě reagoval na odrazivost jednotlivých místností. Mohu však říci, že ani jedna z ukázek není nepoužitelná. Samozřejmě, že nahrávka ze studia je nejlepší. Mile jsem byl překvapen zvukem kontrabasu. Zejména pak jeho spodními kmitočty, o kterých jsem si myslel, že je mikrofon není schopen sejmout. Jsem přesvědčen, že náběr je stejný, jako kdybych použil jakoukoliv půlpalcovou mikrofonní tužku. Ano, ve spojení s kvalitním kompresorem bych asi dosáhl ještě hladšího náběru, ale rozdíl by nebyl zase tak dramatický. Při použití MiC Plus může uživatel točit v podstatě kdekoliv cokoliv. A to bez nutnosti tahat s sebou zvukovou kartu, mikrofon, kabely a mikrofonní stojan.

Závěrem
Domnívám se, že firma Apogge vyšla vstříct všem uživatelům moderních komunikačních přístrojů a v podobě MiC Plus je opět o trochu osvobodila. Nabízí výtečnou, téměř referenční kvalitu zvuku i provedení za velmi rozumnou cenu. A to není v dnešní době plastových „radobyudělátek“ jen tak něco. MiC Plus využijí všichni lidé, kteří potřebují nahrávat mluvené slovo, učitelé jazyků a hudby, využijí ho též muzikanti, kteří pomocí něho budou zaznamenávat své nápady či aranže, nebo přímo celá dema. Může poskytnout zpětnou vazbu dirigentům, kteří se tak mohou k provedení skladeb vracet. Buďte tedy i vy v Plusu…